Artykuły

"Brouart i nieporządek" pierwsza sztuka G. Aveline'a wkrótce na scenie Dramatycznego

Scena przedstawia cele więzien­ną. Zakończył się proces. Zapadł wyrok. Adwokat rozpoczął sta­rania o ułaskawienia.

Dzisiejsza próba odbywa się nor­malnym trybem. Aktorzy jeszcze "'po cywilnemu" - nie w kostiumach. Jeszcze sufler podrzuca jakąś kwe­stię. Tylko, reżyser nie przerywa akcji swymi uwagami. Na widowni siedzi ktoś obcy. Ob­serwuje bacznie, notuje. Rozumie każ­de słowo sztuki, choć nie rozumie ani słowa po polsku. Jak się łatwo domyślić, ta próba w Teatrze Dramatycznym odbywa się w obecności autora, wybitnego fran­cuskiego pisarza Claude Aveline'a. Jego sztuka "Brouart 1 nieporządek" będzie miała swoją polska prapremie­rę na scenie Dramatycznego.

Podczas przerwy w próbie rozmo­wa z autorem. Zebrali sie aktorzy i reżyser. Claude Aveline czyni rzeczo­we i konkretne uwagi. Drobne i waż­ne. Odnoszące sie do szczegółów de­koracji i do rysunku postaci. Pod­kreśla, że jest zadowolony z kształtu przedstawienia, że aktorzy i reżyser trafnie wyczuli jego intencję.

A oto co Claude Aveline powie­dział "Expressowi":

- Jestem starym pisarzem, ale po­czątkującym autorem dramatycznym. Pisałem często dla radia i telewizji. Dla teatru nigdy. To moja pierwsza sztuka. Namówił mnie do jej napisa­nia świetny komik francuski, nieży­jący już Yves Deniaud, który grał główną rolę w inscenizacji radiowej mego opowiadania pt. "Psy i śmierć" Zagrał swoją rolę wspaniale i potem zaklinał mnie bym rozwinął ten sam temat dla sceny. Dałem się przekonać i w ten sposób urodził się "Brouart i nieporządek". Jestem niezmiernie rad, że moja sztuka ukazuje sie w Polsce, z któ­rą iączy mnie wieie serdecznych wię­zi - kończy Claude Aveline.

"Brouarta i nieporządek" reżyseru­je na scenie Teatru Dramatycznego Andrzej Szczepkowski. Główne role grają Zbigniew Zapasiewicz, Zygmunt Kęstowicz, Maciej Borniński. Mieczy­sław Voit i inni. Scenografia Wojcie­cha Siecińskiego. Premiera 24 wrześ­nia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji